NETWORK SİSTEMLERİ 


Telekomünikasyon şirketlerinde tek modlu fiber, uzun mesafe anahtarları, merkezi ofisleri ve SLC'leri (abone döngü taşıyıcıları, alt bölümlerdeki veya ofis parklarındaki veya daha büyük bir binanın bodrumundaki kaidelerdeki küçük anahtarlar) bağlamak için kullanılır.

Pratik olarak her telekomünikasyon şirketinin ağı artık ev bağlantısı dışında fiber optiktir. Eve kadar fiber, henüz uygun maliyetli değil - özellikle de çoğu ev, fiber optiği haklı çıkaracak yüksek hızlı hizmetler istemediğinden (ve ödemeye istekli olmadığından). CATV şirketleri fiber ile "aşırı inşa ediyor". Fiber kabloyu, ağın geri kalanı için kullanılan anten "hardline" koaksına bağlarlar veya aynı kanaldan yeraltına çekerler. Fiber, ağlarını çok sayıda müşterinin kesinti durumunda etkilenmesini önleyen daha küçük hizmet alanlarına bölmelerine olanak tanıyarak daha iyi hizmet ve müşteri ilişkileri sağlar.

Fiber aynı zamanda onlara İnternet ve telefon bağlantıları için kullandıkları bir dönüş yolu sağlayarak gelir potansiyellerini artırır. LAN'lar (yerel alan ağları) fiber optikleri esas olarak omurgada, ancak giderek daha fazla masaya doğru kullanır. LAN omurgası genellikle bakır kablonun (Cat 5 / 5e / 6) sağlayabileceğinden daha uzun mesafeye ihtiyaç duyar ve elbette fiber, gelecekteki genişleme için daha yüksek bant genişliği sunar. Çoğu büyük kurumsal LAN, masaüstüne bakır telli fiber omurgaları kullanır. Düzgün tasarlanırsa, masaya kadar olan elyaf uygun maliyetli olabilir. Diğer birçok ağ fiber kullanır. CCTV, mesafe kapasitesi nedeniyle genellikle fiber üzerindedir.

Endüstriyel tesisler çok fazla lif veya mesafe ve gürültü bağışıklığı kullanır. Kamu hizmetleri bunu ağ yönetimi için kullanır ve gürültüye karşı bağışıklığını da sever. Ordu bunu kullanıyor çünkü dokunmak ya da sıkışmak zor. Uçaklar da bu nedenle kullanıyor, ancak aynı zamanda daha hafif lifler gibi.